original

Не всі монстри однаково страшні. Вчимося «дружити» з чудовиськами

Кожен дорослий може згадати свої дитячі страхи, які з роками здаються кумедними, а от в дитинстві були справжньою трагедією, здатною викликати неабиякий стрес та сльози. Навряд чи ви побажаєте пережити щось подібне власному малюку – навпаки, хочеться, щоб його дитинство було якомога радіснішим та безхмарнішим.

Страх закладений в нас від природи як складова інстинкту самозбереження. Серед найпоширеніших дитячих страхів – страх перед чудовиськами та монстрами, які живуть у шафах, під ліжками, перед загрозливим шурхотом (який видають, звісно ж, чудовиська), перед темрявою (з якої може вискочити бабай). Спробуємо побороти ці страхи за допомогою порад психологів.

По-перше, наголошують спеціалісти, дитина повинна відчувати, що може розраховувати на ваш захист від будь-якого монстра, який виникає в її уяві. Ні в якому разі не можна висміювати дитячі страхи, відмахуватися від них. Оточена любов’ю та розумінням, дитина заспокоїться й розкаже вам про свої страхи.

Розібравшись з тим, що саме лякає дитину, слід «знешкодити» монстра. Варіанти залежать від вашої винахідливості.

Один з найпоширеніших способів нейтралізації чудовиська – сміх! Попросіть дитину на аркуші паперу намалювати чудовисько, яке її лякає. А тепер разом зробіть його смішним! Домалюйте комічні елементи: бантики, ріжки, лижі, ролики, будь-що, що зробить грізного монстра кумедним та беззахисним!

Також корисно обговорити з дитиною уявне чудовисько й пояснити, що воно не становить ніякої загрози. Домовтеся з малюком, що монстр просто втомився, або голодний, або йому страшно, бо він ще маленький. Залиште для нічного «відвідувача» цукерку, з’ївши яку, він більше не повернеться.

Краще зрозуміти, що чудовиська зовсім не страшні, допоможуть «правильні» мультфільми. Ряд мультиків, присвячених добрим чудовиськам, створила студія Дісней. Наприклад, «Красуня та Чудовисько», в якому злий монстр виявився нещасним зачарованим принцом, популярні «Корпорація монстрів» та «Університет монстрів», головні герої яких, монстри Майк та Саллі, встигли стати улюбленцями дітлахів.

У новому мультфільмі Дісней «Феї. Легенда загадкового звіра» знаходимо класичну схему подолання страху перед монстрами, рекомендовану психологами: страх перед монстром – аналіз поведінки чудовиська – розуміння, що монстр насправді добрий. За цією схемою побудований сюжет мультфільму, який розгортається у Небувалії за участі Дінь-Дінь та інших улюблених фей.

А ще є спеціальні книги для дітей та батьків, які навчать не боятися монстрів! Наприклад, книжки за мотивами перерахованих вище мультфільмів із колекції Книжкового клубу Діснея.

Однак слід пам’ятати про одне важливе правило. Дитина не повинна боятися героїв! Якщо малюк відвертається, закриває чудовисько рукою, намагається відсторонитися – значить, таку книгу йому читати ще рано. Знайомство з монстрами слід відкласти на деякий час.

Бажаємо вашій дитині подолати всіх уявних монстрів! А краще – подружитися й забути про них.