Страшні казки – в чому їх сенс?

Зазвичай батьків лякає насильство та жорстокість в казках, як результат – сучасна дитяча література часто намагається уникати всього страшного чи сумного. Але наскільки це вірно з точки зору формування дитячої психіки, адекватних реакцій та поглядів?

Психологи стверджують: не варто відмовлятися від страшних казок – інсценуючи несвідомі страхи дитини, вони допомагають їй усвідомити та подолати їх. Полегшена ж література, очищена від страждання і жорстокості, лише вчить дитину приховувати свою тривогу.

Тож який сенс насправді закладений в відомі нам дитячі казки? І який меседж вони мають донести до дитини?

«Попелюшка»

Суперництво між дітьми через батьківську любов існувало завжди і є абсолютно нормальним явищем. Життя Попелюшки здається нам перебільшено важким - але насправді в казці відображені емоції будь-якої дитини, в якої є брати або сестри, а також почуття, які вона відчуває до батьків. Образ злої мачухи дозволяє дитині визнати свої «погані» переживання (гнів і образу на батьків), не відчуваючи при цьому почуття провини. Мачуха і її злі дочки віднімають у Попелюшки батька - він піклується про них, а не про рідну дитину. З точки зору внутрішніх процесів історія Попелюшки - це історія усвідомлення бажань, які, на відміну від бажання отримати гарну сукню або поїздку на бал, ніколи не можуть бути задоволені батьком.

«Червона шапочка»

В цій відомій казці сексуальний сенс виражений найбільш прямо. Червоний колір символізує сексуальні переживання; вовк - це, звичайно, чоловік. Не задовольнившись недвозначністю цих образів, автор вважав за потрібне ще й забезпечити казку порадою: дівчатам не треба слухати підступних промов чоловіків. Згідно моральним нормам того часу, ця казка говорить, що сексуальність небезпечна, прирівнює чоловічу сексуальність до агресії, а жіночу - до жертовності. Червона Шапочка, на відміну від інших казкових героїнь, не виростає, так і залишається дівчинкою. Не випадково ми наполегливо доповнюємо цю казку відсутньої у Перро трансформацією ( «друге народження» бабусі і внучки з розпоротого живота вовка).

«Білосніжка»

Брати Грімм донесли до нас казку, яка надзвичайно точно описує найважливіший етап розвитку дівчинки - період статевого дозрівання. В глухому лісі, серед гномів - персонажів, позбавлених сексуальності, - Білосніжка дорослішає. З ними вона репетирує материнство (але поки без чоловіка), вчиться вести господарство. Виконуючи всі функції жінки, крім сексуальної та відтворювальної, вона стає готовою до приходу принца. Нарешті, ця казка говорить про зародження суперництва між матір'ю і дочкою. Образ злої мачухи, звичайно ж, символізує звичайну, неказкову мати, якій заздрить зростаюча дівчинка. Отруєне яблуко втілює собою надмірну материнську любов, її всемогутність і страх покарання, які дівчинці необхідно усвідомити і подолати, щоб з дитини перетворитися на дорослу людину.