Думками навиворіт: познайомте дитину з емоціями
Діти переживають емоції на рівні з дорослими, але брак життєвого досвіду часто заважає малюкам правильно зрозуміти й висловити свої почуття. Однак прихована чи з якихось причин не виражена емоція може зробити дитину замкнутою, позбавити її вміння співпереживати. Саме тому так важливо вчасно навчити малюка оформлювати в слова ті емоції, які він переживає.
Ось ключові моменти, на які варто звернути увагу:
Перш за все – ні в якому разі не можна казати дитині, що якась її емоція (гнів, страх, роздратування, образа тощо) неправильна або погана. Одна з найпоширеніших помилок багатьох батьків у тому, що вони не готові приймати негативні емоції малюка, забороняють дитині злитися, капризувати тощо. Таким чином в дитини може сформуватися підсвідоме уявлення про те, що подібні емоції слід приховувати, а відчувати їх – неприйнятно. Малюк може стати закритим, з часом вам буде важко з’ясовувати його мотивацію, причини тих чи інших вчинків.
Як же бути з негативними емоціями? Психологи радять використовувати «я-метод», коли про подібну поведінку говорять, по-перше, від свого імені, а по-друге, безособово. Наприклад: «Мені соромно, коли так голосно кричать», «Мені сумно, коли вередують». Таким чином ви виразите власні емоції, й допоможете дитині усвідомити свої, не образивши її.
Озвучувати свої емоції корисно в будь-якому разі, варто спонукати до цього дитину. Наприклад: «Я радію, бо сьогодні такий сонячний день, а що відчуваєш ти?», «Мені сумно, бо страва підгоріла». Нехай дитина зрозуміє, що переживати емоції – це нормально й властиво всім.
Спеціалісти радять підводити дитину до знайомства з власними емоціями в розважальній формі. Наприклад, читаючи книжку, можна розглядати ілюстрації та разом з дитиною коментувати емоції зображених персонажів. Натрапивши на згадку про емоцію в тексті, спробуйте з малюком проаналізувати: чому герой відчуває радість? страх? тощо. Можна розігрувати різні життєві ситуації за допомогою іграшок: нехай вони сумують, радіють, дивуються, захоплюються і так далі. Ще варіант: попросити малюка уявити себе актором і «зіграти» певну емоцію: здивуватися, зрадіти, образитися тощо.
І, звісно, куди ж без мультфільмів – чи не найулюбленішої дитячої розваги? Новий мультфільм студій Disney/Pixar«Думками навиворіт» – саме про емоції. Для того, щоб познайомити дитину з ключовими емоціями, які найчастіше переживає людина, варто подивитися його разом із малюком.
Головні герої мультфільму – це і є емоції, які «живуть» у свідомості кожної людини: Радість, Печаль, Страх, Гнів, Відраза. Яскраві персонажі мультфільму запам’ятаються дитині, кожна емоція асоціюватиметься з колоритним персонажем мультика, й малюкові буде набагато легше усвідомити та описати свої почуття.
Захопливий сюжет має цілком логічне підґрунтя, адже поведінка дівчинки Райлі залежить від цих п’яти важливих емоцій. Мультфільм «Думками навиворіт» про те, що кожна емоція дуже важлива, й не відчуваючи однієї, людина не зможе пережити іншу. Відчувати радість – це чудово! Але цілком нормально відчувати й печаль. Страх також переживає кожен. А стримувати гнів не варто – буде тільки гірше! Краще розібратися в причині виникнення цієї емоції й дати їй правильний «вихід», пересердитися й забути про негатив.
У Книжковому клубі Діснея вийшла яскрава дитяча книжка за мотивами цього мультфільму студії Дісней, яка обов’язково сподобається й малюкам, і їх батькам.
Отже, не дорікайте дитині за її емоції, дозволяйте їй самовиражатися та допомагайте пізнавати себе. На допомогу залучайте мультики, ігри й, звичайно, книжки. Хай ваша дитина росте розкутою й впевненою в собі!