1

Казки України: цікаве та загадкове. Частина 1.

Чи замислювалися ви, які персонажі найчастіше зустрічаються в наших казках, та про які аватари в них йдеться? Чи, можливо, знали, що в нашому фольклорі існує власний Майстер Йода? Про це, та про ще дещо ми розповімо сьогодні.

Почати треба з того, що власне слово «казка» з’явилося не відразу. Спочатку в Стародавній Русі історії, які розповідалися для розваги, називалися «байками», від слова «баіть», тобто говорити. А ось казками називалися документи громадського значення – наприклад, ревізька казка, що містила інформацію про склад та кількість населення. Вперше термін казка в сучасному значенні був ужитий лишень в 1649 році, та дуже скоро ця назва пристала виключно до чарівних казок, які, на відміну від билин, вважалися несерйозним жанром. Сенс казки полягав у її цікавості, а не в достовірності, тож її треба було майстерно складати. Звідси и приказка «Казка – складка, а пісня – бувальщина».

Українські казки в своїй основі мають багато містичного та захоплюючого. Наприклад аватари, які досить часто з’являються на сторінках дитячих українських книжок. Річ йде, звісно, не про блакитних створінь, відомих нам за стрічкою Джеймса Кемерона. Аватар, або аватара –це втілення божества в різноманітних подобах. В індуїзмі цей термін найчастіше асоціюється з Вішну та його десятьма основними аватарами, найпопулярнішими з яких є Крішна та Рама. Аватари відображають різні риси та прояви одного божества, і в українських казках їх безліч. Це такі, наприклад, персонажі, як Вернидуб, Вернигора, Той, що їсть і ніколи не наїсться, Пийвода, Холод та інші.

Усіх їх об’єднує спільна риса: вони, фактично, здатні виконувати лише одну специфічну функцію, яка потрібна головному герою, аби подолати якісь перешкоди. Функції ці можуть бути які завгодно: від здатності поглинути будь-яку кількість рідини (як у Пийводи) до вміння грати на музичних інструментах так, що ніхто не може припинити танцювати (Музика). Але ці персонажі реалізують свої дивовижні здібності лишень  заради головного героя, тому і вважаються, власне, його аватарами –його «руками та ногами» у боротьбі з ворогом.

Інші цікаві факти про українські казки ми розповімо у другій частині статті. Не пропустіть!