Любов до читання – міф чи реальність? Частина 1.
Ми існуємо в світі технологій, які розвиваються стрімко та неминуче. Вже давним-давно основний обсяг інформації ми отримуємо з екранів смартфонів і ноутбуків, все рідше використовуємо рідери, а паперові книги того й гляди стануть раритетом. Як же в сучасному світі прищепити дитині не тільки навик читання, а й любов до цього дивовижного процесу?
Останнім часом в суспільстві взагалі можна спостерігати тенденцію до нагнітання обстановки не тільки навколо читання, але в цілому навколо навчання дітей, підготовки їх до школи. Навчання стало займати надто багато часу в житті дитини, в порівнянні з тим, як це було раніше. Так само зросли емоції батьків в цьому відношенні. Нажаль, батьки забувають про те, що вміння читати та писати – це останні речі, які повинен вміти робити дошкільник. Первинним є рівень розвитку вищих пізнавальних функцій: чи здатна дитина концентрувати увагу, як розвинені в неї самоконтроль та мотивація.
Тож, перше, що треба зробити батькам, які мріють прищепити дитині любов до читання – це заспокоїтися. Якщо дитина гармонійно розвивається з перших років життя, якщо батьки уважні до процесу її розвитку, уважні до її потреб в цьому розвитку та дають дитині те, що в кожен конкретний період життя їй потрібно та важливо – тоді читання з’явиться само собою і проблем з ним не виникне.
Дуже багато існує прикладів того, як дитина вчиться читати самотужки. Зазвичай це відбувається в п’ять-шість років, іноді навіть в чотири. Вона починає проявляти інтерес до літер, до написів на вулиці, швидко схоплює та запам’ятовує. І для цього зовсім не потрібно організовувати якийсь спеціальний процес. Виникнення цього інтересу – ознака фізіологічної сформованості мозку, підготовленості до сприйняття даної інформації.
Окрім того – величезну важливість має власний приклад батьків. Якщо дитина з раннього віку бачить, що книга – звичайний і потрібний предмет в сім’ї, нею користуються всі, що за допомогою книги вона сама отримує позитивні емоції, ймовірність того, що і далі вона захоче отримувати ці емоції – дуже велика.
Читайте продовження в наступній статті.