Мистецтво читання.
Шалений темп сучасного життя диктує свої правила і не так вже й часто ми можемо побалувати себе вечором з улюбленою книгою. Культуру читання майже втрачено, ми читаємо похапцем, в транспорті, в черзі, гублячи сюжетну лінію розповіді та не даючи собі можливості насолодитися мовою та ексклюзивної авторською манерою. Пропонуємо пригадати золоті правила читання, які зроблять час, проведений за книгою, більш конструктивним, корисним та просто приємним.
Насправді, першим над своєрідним мистецтвом читання замислився американський філософ та педагог Мортимер Адлер, який ще в 1940-му році видав книжку «Як читати книги. Керівництво з читання величних творів». На разі ця його праця стала класичною. Адлер вважав, що існує чотири основні способи читання книг:
Елементарний – коли ви просто читаєте, в буквальному сенсі, використовуючи ті навички, які здобули ще в початковій школі.
Інспекційний – цей метод ми використовуємо, маючи обмаль часу та велику кількість матеріалів, яку треба освоїти. Так зване читання «по діагоналі».
Аналітичний – коли ви дійсно занурюєтеся в текст, робите замітки, шукаєте значення слів, яких не знаєте, тощо.
Дослідницький – цей метод зазвичай використовують письменники та вчені, збираючи певні матеріали на тему, яка їх цікавить або є предметом їх дослідження.
Найбільш актуальними та корисними є інспекційний та аналітичний метод, але є певні правила вірного використання цих методів. Спробуємо розібратися, про що треба пам’ятати, читаючи книжки.
Приділяйте особливу увагу першим сторінкам
Зміст, передмова та пролог здатні дати вам уявлення про всю книгу. Приділіть увагу цій частині, аби швидко зрозуміти, наскільки корисною книга буде для вас. З тією з метою можна почитати відгуки про книгу в мережі, але треба пам’ятати, що таку інформацію завжди треба «ділити навпіл».
Не пропускайте складні місця
Якщо ви зустріли складне або незрозуміле місце, не намагайтеся розібратися в ньому відразу, зробіть замітку та продовжуйте читання, але обов’язково поверніться до цих уривків, завершивши книгу – в вас не повинно залишитися ніяких «темних місць».
Робіть висновки
Завершивши книгу, проаналізуйте її. Дайте собі відповідь на запитання: Про що ця книга? Що сталося та чому? Чи стала ця інформація для вас цікавою та корисною? Які висновки ви зробили для себе?
Такі методи читання можуть здатися складними та утомливими, але використовуючи їх, ви точно отримаєте максимум користі та задоволення від кожної книги, яка виявиться в ваших руках.