Сім найстрашніших дитячих образ.
Всі ми «родом з дитинства», всі наші дорослі психологічні та моральні вади та проблеми завжди сягають в дитяче та підліткове минуле.
Група британських вчених з Шеффілду багато років займалася вивченням природи образ, зокрема – образ дитячих. На певному етапі вчені дійшли цікавих висновків – по-перше, образа не є вродженою емоцією, вона – результат соціального навчання. По-друге – існує щонайменше сім образ, спрямованих на батьків, які діти запам’ятовують на все життя. Ось вони:
Небажання враховувати думку дитини
Найбільш поширена причина образи дорослих дітей на своїх батьків – невміння або небажання враховувати думку дитини, неповажне ставлення, зневажливі і принижуючі висловлювання. «Мало чого ти хочеш!», «Будеш робити так, як я кажу», – такі висловлювання батьків діти запам’ятовують на довгі роки.
Зрада
Те, чого багато дітей не можуть забути ніколи – це зрада близького дорослого. Порушені обіцянки, передача таємних секретів дитини іншим людям, перевага інтересів інших людей перед дитячими інтересами – такі вчинки дорослого чинять сильний негативний вплив на дитину і її ставлення до власних батьків.
Байдужість
«Мені все одно, роби, що хочеш», – таке ставлення батьків ображає не менш, ніж постійні заборони і диктат. Байдуже, відсторонене ставлення до власної дитини з боку батьків може стати причиною серйозної психологічної травми, яка накладе свій відбиток на все майбутнє життя.
Несправедливість
Ніщо не ранить так сильно, як несправедливе судження близької людини. Нажаль, досить часто батьки несправедливо засуджують своїх дітей за вчинки, яких ті не коїли. Така образа також може зберігатися у дорослих дітей все життя.
Порівняння з іншими
Найбільш сильно в дитинстві ранить порівняння батьків з братами, сестрами або друзями дитини. Особливо якщо порівняння це завжди не на користь того, чиї якості порівнюють.
Обман
Дуже часто батьки обманюють своїх дітей з найкращих спонукань: для того, щоб приховати будь-які сумні або непривабливі факти від дитини, уберегти її від травмуючих подій або новин. Однак такий обман, навіть з найкращих спонукань, може згодом стати причиною серйозної образи дитини на батьків.
«Я в тебе не вірю»
Досить часто батьки, навіть дуже люблячі, роблять велику помилку, постійно демонструючи, що не вірять в сили дитини. «Дай я краще зроблю», «У тебе все одно нічого не вийде», «Та кому ти, такий недотепа, будеш потрібен», – фрази, які можуть назавжди засісти в голові дитини і серйозно вплинути на її подальше життя.