21292_800

Від Зубної Феї до Діда Мороза. Навіщо дітям легенди?

Знайомі з дитинства історії про цілком міфічних (чи цілком реальних?) персонажів передаються, зазвичай, в якості сімейних легенд та мають певну традиційність. Але наскільки важливі насправді ці легенди для малечі?

Серед багатьох казкових чи фольклорних героїв, з якими будь-яка малеча знайомиться у певному віці, існує як мінімум три персонажі, «взаємодія» з якими переростає для дитини в ритуал. Хто вони, ці герої, та навіщо вони потрібні нашим дітям?

Зубна фея

Цей персонаж більш притаманний західній культурі, але в останні роки став дуже популярним і на нашій території. Зубна фея залишає дитині якусь невеличку суму грошей, або невеличкий подарунок – в обмін на молочний зуб, захований під подушкою. Власне, існує альтернатива Феї – Мишка. Треба закинути зуб за пічку та сказати «Ось тобі, мишка, зуб простий, а мені дай золотий!». Функція цього персонажу – як Феї, так і Мишки – дуже проста: дитина отримує компенсацію за біль та неприємності, пов’язані з втратою зуба. Окрім цього дитина вчиться стежити за собою.

Бабай

В слов’янському фольклорі Бабай – це вигаданий нічний дух, яким батьки лякають неслухняних дітей. Зазвичай ніхто ніколи не говорить про зовнішність Бабая, що дає дітям можливість уявити його в найстрашнішім саме для них вигляді. Бабая згадують, щоб викликати в дитини страх або побоювання перед дійсно небезпечними речами, наприклад – не можна йти далеко від будинку самому “інакше Бабай забере”.  Таким чином батьки намагаються привчити дитину до дисципліни та правил безпеки, хоча педагогічний бік цього методу викликає багато питань, адже побудований він не на усвідомленні заборони, а на страху.

Дід Мороз

Головний персонаж на святі Нового Року, східнослов’янський варіант різдвяного дарувальника. Його сенс зводиться до простої виховальної функції – Дід Мороз залишає дарунки під ялинкою тільки для тих дітей, які були слухняними впродовж року. Себто острах лишитися без подарунка стимулює дитину поводитися гарно, вчить відповідальності за свої дії.

Чи знайомити дитину з цими героями – вибір батьків. Чи використовувати страх як виховний елемент – також . Або, може, замінити острах на мотивацію та стимулювати дитину поводитися гідно «завдяки, а не всупереч».